Kış hamileleri nelere dikkat etmeli?

Oldukça hassas bir dönem olan hamileliğiniz kış aylarına denk geldiyse neler yapmalısınız? Öncelikle anne adaylarının kendini ve karnındaki bebeğini kış soğuklarından ve hastalıklarından koruması gerekiyor. Uzmanlar, kış hamilelerinin yaz hamilelerine göre daha şanslı olduğunu belirtiyor. Bunun bazı nedeni ise kış meyve ve sebzelerinin içeriğinin kış hamileleri ve bebekler için daha çok mineral içermesi ve aşırı sıcağın etkilerine maruz kalmamaları.

Anne adaylarının kış mevsiminde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmeleri adına Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Metin Celep, önemli bilgiler paylaştı.

Kış mevsiminde anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri de beslenme. Bu dönemde kış sebzeleri olan lahana, brokoli, ıspanak ve pırasa tüketimi oldukça önemli. Bu sebzeler içerdikleri bol miktarda demir sayesinde hamilelik direncini artırır ve lifler sayesinde barsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı engeller. Anne adaylarının mandalina, portakal gibi meyveleri tüketmesi, içerdikleri bol miktarda C vitamini ile gebenin bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir.

Balık tüketin

Kış aylarında bolca bulunan taze balık tüketimi içerdiği Omega 3 ve D vitamini ile kemik ve diş sağlığına olumlu etkilerde bulunur.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Kış aylarında anne adayları, yeterince havalandırılmamış ortamlardan uzak durmalarında fayda var. Çünkü havalandırılmamış ortamlarda sürekli içerideki havanın sirkülasyonu nedeniyle, damlacık yoluyla ve elle temasla bulaşan gripal enfeksiyonlar ve üst solunum yolu enfeksiyonları hızla yayılır. Bundan korunmak için bulunulan yerler iyice havalandırılmalı, eller sık sık yıkanmalıdır.

Pamuklu ve yünlü kıyafetler giyin

Anne adayları, kış aylarında soğuktan korunmak için sentetik ve polyester kumaşlar yerine ince ve bir kaç kat pamuklu ve yünlü kıyafetleri tercih etmelidirler. Bu kumaşlar gebeyi aşırı terlemeden korur ve mantar enfeksiyonu riskini en aza indirir. Bu sayede kaşıntı gibi alerjik problemlerin de önüne geçmiş olursunuz.

İlginizi çekebilir