Gece korkusu değil dijital medya kâbusu olabilir mi?

Çocuklarınızın dijital medya kanallarında maruz kaldıkları içeriklerin gece korkusuna sebep olabileceğini düşündünüz mü? Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Uzman Psikolog Duygu Kodak, gece korkusu bulunan çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

Neredeyse birçok ebeveyn kendi arasında çocuklarının gece tek başına yatmaktan korktuğunu ve bu nedenle kimilerinin ışığı açık bıraktığını kimilerinin ise yanlarına gelip uyuduğundan bahsediyor. Geçmiş yıllarda da anne-babalar aynı sorunla karşı karşıyalardı ancak yapılan araştırmalar, son yıllarda çocukların gece uykularını kendi odalarında tek başına yatmak istemediği şikayetlerinde artış olduğunu söylüyor. Bu davranış değişikliğinin altında birden çok neden bulanabilir. Ancak son yıllarda çocuklar her ne kadar teknoloji çağına doğmuş olsalar dahi bu teknolojinin beraberinde getirdiği dijital kanallar ve çocukların bu kanallara erişiminin sınırlandırılamaması onlara zararlı etkilerde bulunabilir. Uzmanlar aileleri dijital medya kanallarında çocukların istemeden maruz kaldıkları içeriklerin olumsuz etkilerine karşı uyarıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Uzman Psikolog Duygu Kodak yapılan araştırmalara göre çocukların tablet, akıllı telefon ve bilgisayar oyunlarındaki film fragmanları, tanıtımlar ve şiddet içeriklerinden olumsuz etkilendiğini, bu tür etkenlerin gece korkusuna yol açmada çok önemli bir rol oynadığını ortaya koyduğunu vurguluyor. Uzman Psikolog Duygu Kodak, gece korkusu yaşayan çocuklara ebeveynlerin nasıl yaklaşması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

Sebebi öğrenin

Gece korkularının birçoğunun normal gelişimin bir parçası olduğunu ve çocukların çevrelerindeki dünyada var olan tehlikelere ilişkin farkındalıkları sayesinde ortaya çıktığını belirten Uzman Psikolog Duygu Kodak, “Hatta öyle ki hayaletler, uzaylılar, hırsızlar, canavarlar gibi korkutucu sahneleri hayal etmesine neden olan şey; çocuğun gelişmekte olan bilişsel yeteneğidir” diyor. Ancak yapılan araştırmalara göre; ‘çocuğun normal gelişiminin dışında’ soruna işaret eden gece korkularının son yıllarda hızla yaygınlaştığını, bunda dijital medya kullanımının büyük etkisi olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Kodak şöyle konuşuyor: “Araştırmalar; korkutucu veya şiddet içerikli film fragmanları, tanıtımlar ve oyunların çocuklar için son derece olumsuz etkilere yol açtığını ortaya koyuyor. Küçük çocuklar gerçek ile kurguyu ayırt edemedikleri için rahatsız edici görüntüleri izledikten sonra gece yoğun korku yaşamaya daha fazla yatkın hale geliyorlar.”

Gece korkusu varsa nasıl yaklaşmalı?

Çocuğunuzda gece korkusu olduğunu anladınız, peki gece korkusu esnasında çocuğa nasıl yaklaşmalısını? Uzman Psikolog Duygu Kodak, gece korkusu yaşayan çocuklar için ebeveynlere doğru yaklaşım yöntemlerini açıklıyor;

Erişimine kısıtlama getirin

Çocuğunuzun telefon, tablet ve bilgisayar aracılığıyla şiddet veya korkutucu olabilecek herhangi bir şey içeren medyaya erişimini mutlaka kısıtlayın.

Teknolojik cihazlardan uzaklaştırın

Araştırmalar; geceleri yatmadan önce dijital medya kullanmanın uyku kalitesini etkileyebileceğini gösteriyor. Bu nedenle yatmadan en az 1 saat önce telefon, tablet ve bilgisayar kullanımını bırakması için ona yaşına uygun açıklamalar yaparak ikna edin.

Çocuğunuzu dinleyin

Çocuğunuzun korkularını anlayın. Çocuğunuzun yatmadan önce onu neyin korkuttuğunu söylemesine fırsat verin. Ancak konuşmaya hazır değilse zorlamayın. Korkusunu önemsizleştirmeyin veya dalga geçmeyin. Bir yetişkine saçma gelen korku, çocuğa çok gerçek gelebilir, anlaşılmadığını hisseden çocuk daha fazla kaygı duyar.

Alışana kadar yatağa birlikte gidebilirsiniz

Çok korkuyorsa ve odasında yalnız kalmaya tahammül edemeyeceğini düşünüyorsanız, yatmadan önce kendisini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmak için alışana kadar ilk başlarda yatağına birlikte gidebilirsiniz. Uyuyana kadar yatağının yanında kalmanızın sakıncası yok. Gece boyunca yanında bulunduracağı oyuncak ve uykuya dalmasını engellemeyecek loş bir ışık bulundurmak, yatmadan önce kapıyı açık bırakmak da korkularını hafifletebilir.

Çocuğunuz gece yataktan kalkıp odanıza gelirse tekrar yatağına götürün ve güvenliği konusunda rahatlatın. Uykuya dalana kadar yanında kalabilirsiniz. Çocuğunuzu yataktan kaldırmaya teşvik etmeyin, yataklarının güvenli ve rahat bir yer olduğunu öğrenmeleri önemlidir. Yatağında ve her şeyin yolunda olduğunu deneyimleyen çocuk odasının güvenli bir yer olduğunu da öğrenecektir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ