Çocuklar tiyatro ile kuralları öğreniyor

Çocuklar okuldaki eğitimin yanı sıra eğlenceyle birlikte ihtiyaç duyulan bilgileri daha kolay öğrenebiliyor. Tiyatro da bu konuda çocuklar için ilk sıralarda geliyor.

Türkiye’de 4 yıldır MAPFRE çatısı altında toplumsal gelişim, sağlık ve yol güvenliği alanlarında sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiren MAPFRE Vakfı, Vakıf için özel olarak hazırlanan “Bıdık ile Köpük Trafikte” adlı tiyatro oyunu ile trafik kurallarına uymak konusunda önemli bir farkındalık çalışması gerçekleştiriyor. İlk kez Eylül ayında İDO’nun İstanbul – Bandırma seferlerinde aileleriyle seyahat eden çocuklara ulaşan, 400’e yakın çocuğun ve 200 ailenin izlediği oyun ile çocuklara trafik kuralları eğlenceli bir dille anlatılıyor.

Çocuk tiyatrosunun deneyimli ismi Tiyatro Alkış tarafından MAPFRE Vakfı için hazırlanan “Bıdık ile Köpük Trafikte” oyunu 5-12 yaş arasındaki tüm çocukları 20 Kasım Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü’ne özel ücretsiz olarak, saat 13:00’de Bahçeşehir Üniversitesi Fazıl Say Sahnesi’nde bekliyor.

MAPFRE Vakfı, yol güvenliği alanında 2012 – 2015 yılları arasında emniyet kemerinin önemini yaşayarak deneyimleten devrilme simülatörü ile çoğunluğu üniversite öğrencisi olan üç bine yakın kişiye ulaşmıştı. 2016 yılında hedef kitlesini gençlerden çocuklara döndüren Vakıf, trafik kurallarını eğlendirerek öğreten ve Türkiye’nin trafik sorunları dikkate alınarak yazılan çocuk tiyatro oyunu ile bu yıl yüzlerce çocuğa ulaşıyor.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın internet sitesinden aldıkları bilgiye göre 2015 yılında toplam 1.313.359 kaza gerçekleştiğini ve bu kazalarda 7.350 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan MAPFRE Vakfı yetkilileri, 2016 yılının ilk yarısında gerçekleşen 182.579 kazada 1.960 kişinin hayatını kaybettiğini ve 169.391 kişinin yaralandığını, yılın geri kalan döneminde daha fazla kazanın yaşanmaması ve trafik konusundaki bilincin artması amacıyla sosyal sorumluluk projelerini farklı bir boyutta sürdürerek önemli bir farkındalık çalışmasına imza atacaklarını belirttiler.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ