Çocuklar oyun hakkını kullanmalı!

Gelecek kaygısı günümüz ebeveynlerinin gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle de ebeveynler çocuklarını okul saatleri dışında başarılı olacaklarına inandıkları etkinlik programlarını yönlendiriyor. Etkinlik sonrası eve gelen çocuklar, ödev ve kısa bir aranın ardından tekrar uyku vakti diyerek gün sonlanıyor. Peki sorarım nerede biz Y kuşağı ebeveynlerinin sokaklarda saatlerce oynadığı oyun saatleri, evde Legolarımızla kurduğumuz şehirler?

LEGO Group tarafından dünya genelinde gerçekleştirilen araştırma tam olarak bu konuya dikkat çekiyor. Oyun Senin Süper Gücün kampanyası ile dünya genelinde çocuklarda görülen oyun eksikliğini vurgulayan LEGO Group, ebeveynleri çocukların hayatından oyunu öncelikli sıraya alınmasına davet ediyor. Oyunun çocukların gelişimindeki kritik rolüne dikkat çeken Play Squad, tüm dünyadaki destekçileri ile birlikte LEGO Group yeni kampanyası sayesinde ailelere, oyuna yeniden öncelik vermeleri için ilham veriyor.

Yapılan araştırmada dikkat çeken bir diğer detay ise dünya genelinde ebeveynlerin bir haftada ortalama 26 saatini yani günde 3,5 saate yakınını akıllı telefonlarında geçirirken her 3 çocuktan 1’inin haftada 3 saatten az oyun oynadığını ortaya koyuyor. Bu rakamlara baktığımızda ebeveynlerin 1 günlük telefon süresi bir çocuğun 1 haftalık oyun süresinden daha kısa. Oyun bir çocuk için zaman kaybı değildir, gün içerisinde nasıl her alanda belirli bir süre var olmasına izin veriliyorsa yaratıcılığını ve gelişimini desteklemek için oyuna da ihtiyaçları var. “Çocuk gibi oyun mu oynuyorsun” cümlesinde oyunun sahibi olan çocuklara tekrar teslim etme zamanı sizce de gelmedi mi?

Çocuklar haftada 3 saatten az oyun oynuyor

Kampanya, son dönemde gerçekleştirilen ve çocukların ortalama olarak haftanın yalnızca %2’sini – ki bu da haftada 7 saat demek – oyun oynayarak geçirdiklerini ve her üç çocuktan birinin haftada üç saatten az bir süreyi oyun oynayarak geçirdiğini ortaya koyan LEGO’nun global bir araştırmasına dayanıyor. Buna karşılık araştırma, ortalama bir yetişkinin haftada 26 saatini akıllı telefonunda geçirdiğini ve bu zamanın günde ortalama olarak 3,5 saatten fazla* olduğunu ortaya koyuyor. Oyunun çocuğun bilişsel yeteneklerini şekillendirmede, genel olarak kendilerini daha iyi hissetmelerinde ve en önemlisi eğlenmelerinde oynadığı kritik rol göz önüne alındığında, oyun oynamada yaşanan eksiklik uzmanlar için endişe kaynağı oluşturuyor. Araştırmaya göre, ebeveynlerin dünya genelinde %70’i, Türkiye’de ise %74’ü çocuklarını gelecekte daha başarılı kılacağına inandıkları için serbest oyun yerine başarı temelli etkinliklere öncelik vermeyi tercih ediyor. Bu aktivitelerin başında spor, dil öğrenme ve özel dersler geliyor.

Cambridge Üniversitesi Oyun Profesörü Dr. Paul Ramchandi konu ile ilgili “Çocukların kendilerine kapsamlı bir eğitim ve beceri seti sağlayan tüm faaliyetlerin bir parçaları olmalarının çok büyük bir değeri var ancak oyun çocuklara gerçekten özel bir deneyim sunuyor. Çocuklar oyun yoluyla; gelişimlerinin, öğrenmelerinin ve büyümelerinin diğer tüm yönlerini geliştiren temel beceriler geliştiriyor. Çocuğunuz oyun oynamak için yeterli zamana sahip olduğunda yaratıcılık, özgüven, problem çözme ve iletişim gibi becerilerini geliştirebilir ve bu beceriler yaşamının ilerleyen dönemlerinde çocuğunuzun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olabilir” diyor.

Ebeveynlerin %57’si başarı odaklı aktivitelerde harcanan sürenin son üç yılda arttığını ve bunun genellikle oyun süresinden kısılarak yapıldığını belirtiyor. LEGO Group Marka Geliştirme Başkan Yardımcısı Alero Akuya ise “Bir çocuğun her gün oyuna zaman ayırmasının onun kendisini iyi hissetmesi ve gelecekteki başarısı için gerekli olduğunu kabul etmezsek, hayati becerilerden yoksun bir genç yetişkin nesil ile karşı karşıya kalacağız. Bu kampanya ile yetişkinlerin oyuna ve onun pek çok faydasına bakış açısını yeniden şekillendirmeyi ve onları aile yaşamlarında oyuna yeniden öncelik vermeye teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Oyuna ayrılan zaman, çocuklara yatmadan önce masal okumak ya da iyi beslenmelerini sağlamak kadar önemli olmalı.”

LEGO Group, kampanya özelinde beş dakikalık “Oyun Senin Süper Gücün” adlı bir film yayınladı. Filmde Hollywood oyuncusu Jane Lynch, çocukların gözünden oyunun çalışanları üzerinde yarattığı etkiyi görerek oyunun yararları konusunda aydınlanan işkolik bir CEO’yu canlandırıyor. Ünlü oyuncu Sun Li ise Çin’deki aileler için yapılan uyarlamada CEO rolünü üstleniyor. Film kendi içinde ipuçlarıyla dolu. Filmi izledikten sonra izleyiciler, LEGO web sitesindeki oyunu oynayıp, LEGO.com’da kendi süper güçlerini keşfedebilirler.

Kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Oyun Senin Süper Gücün filmini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz: https://www.lego.com/tr-tr/rebuild-the-world

*Dataai.com (12 Ocak 2022): The State of Mobile in 2022

Araştırma Hakkında

Rapordaki tüm sonuçlar, aksi belirtilmediği sürece, Ağustos 2023’te Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 22 pazarda 6-12 yaş arası çocuğu olan toplam 21.180 ebeveynden derlenen verilere dayanmaktadır.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ