Boşanma ‘Hakim’iniz’ çocuğunuz değil!

Boşanma kararının çocuklara nasıl anlatılması gerektiğiyle ilgili Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, ebeveynlere tavsiyeleri var.

Ne güzel kaleme almış Atilla İlhan “Ayrılık Sevdaya Dâhil” şiirinde ayrılığın getireceği olası zorlukları… “Ayrılmanın da vahşi bir tadı var” satırı öylesine bir araya gelmiş kelimeler değil, sevdadan, mutlu anılardan, belirli bir düzenden vazgeçişi vurgularken yeni hayatın getireceklerine alışmanın yaşatacağı duyguyu özetler gibi…

İki kişi arasındaki duygusal bir ilişki sona erdiğinde, sevgililik döneminde “ayrılık”, evlilikte ise “boşanma” olarak ifade ediliyor. Aslında ikisi de sonlanmış bir şeyin resmi ve gayri resmi isimleri gibi. Şimdi sizin de bir ayrılık hikâyeniz başlıyor ve ayrılığın o vahşi tadını deneyimlerken bir yandan da çocuğunuzun bu deneyimden en az tadı kaçacak şekilde sonlandırmak istiyorsanız, Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, boşanma kararının çocuklara nasıl anlatılması gerektiği hakkında ebeveynleri bilgilendiriyor.

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, eşlerin aldığı boşanma kararının çocuğun hayatında önemli etkilere neden olabildiğini ve çocukları asıl etkileyenin boşanma değil, ebeveynlerin süreci yönetme tutumu olduğunu vurguluyor.

“Boşanma süreci ve sonrasında çocuğun tartışmalarda aracı olarak kullanılmaması, taraf tutması için zorlanmaması ve ebeveynleri ile sağlıklı ilişkiler kurmaya devam etmeli.”

Karar doğru şekilde anlatılmalı

Eşlerin almış oldukları boşanma kararının çocuğun hayatında önemli etkiye neden olabileceğini belirten Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Bu konunun sağlıklı şekilde çocuğa aktarılması ve süreci iyi şekilde yönetebilmek adına önem taşıyor. Boşanma sürecinde çocukta yaşanan sorunların nedenleri boşanmanın kendisinden değil, ebeveynlerin bu süreci ele alış biçimleri, süreci yönetme tutumları ve dolayısıyla çocuğun boşanma sürecinde neler yaşadığı ile doğrudan ilgili olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulunuyor.

Her ayrılığın çocuklarda travmatik bir süreç yaşatacağı algısının doğru olmadığını belirten Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Çünkü boşanma sadece olumsuz sonuçlara sebep olmaz, bazen olumlu sonuçları da getirebilir. Aile ve ev içinde çatışmanın bitmesi, iki ebeveynle ayrı ayrı daha iyi ilişkilerin kurulması ve ailedeki istikrarın sağlanabilmesi, çocuğun iyi olma halini de olumlu yönde etkiler. Sürekli olarak mutsuzluğun, kavganın veya şiddetin hakim olduğu evde, ailede büyüyen çocuklar hem şu anki süreçte hem de ileriki yaşantılarında daha olumsuz bir süreç içine gireceklerdir” sözleriyle boşanmanın çocuk üzerindeki olası olumlu etkilerinden bahsetti.

Ortak karar alındığı belirtilmeli

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk; “Bu kararı açıklamadan önce anne ve babaların çocuk ile neleri, nasıl konuşacakları hakkında ön hazırlık yapması, ortak bir dil belirlemesi sağlıklı olacaktır. Boşanmanın yetişkinler tarafından alınabilecek bir karar olduğu ve ebeveynlerin ortak kararı olduğunun belirtilmesi de önemlidir. Ayrıca çocukların yaş grubu özellikleri dikkate alarak açıklanması uygun olacaktır. Özellikle 8 yaş altındaki çocuklar daha somut açıklamalara ihtiyaç duyarken, ergenlik dönemindeki çocuklar ile biraz daha detaylı biçimde konuşulabilir. Ancak, unutulmaması gereken önemli noktalardan bir tanesi de çocukların bilmesine gerek olmayan bilgileri aktarmaktan kaçınmaktır.”

Taraf tutmaya zorlanmamalı

Nerede, kiminle yaşayacağı, ne sıklıkla ebeveynlerini göreceği gibi temel bilgiler çocuğa mutlaka anlatılması gerektiğine değinen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, belirsizlikleri ortadan kaldıracak durumların da çocuğa iletilmesi gerektiğini belirterek, “Boşanma süreci ve sonrasında çocuğun tartışmalarda aracı olarak kullanılmaması, taraf tutması için zorlanmaması ve ebeveynleri ile sağlıklı ilişkiler kurmaya devam etmesi çocuğun en az zararla süreci tamamlaması için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Yaş aralıklarına göre yaklaşım değişiyor

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Yaş gruplarına göre boşanma süreci ele alınacak olursa, 2-6 yaş arası çocukların benmerkezci yapıları nedeniyle boşanmadan kendilerini sorumlu tuttukları, 7-12 yaş arası çocukların ise daha çok boşanmanın suçunu anne ve babaya yükledikleri görülüyor. 12 yaş ve üzeri çocuklar bazen kabullenici bazen de tamamen durumu reddedici bir tavır takınabiliyorlar. Eğer çocuklarda boşanma sonrasında uzun süreli olarak akademik başarıda düşüş, içe kapanma, uyku ve yeme bozuklukları, huzursuzluk, saldırgan davranışlar, hırçınlık ve benzeri davranış sorunları görülüyorsa mutlaka uzman desteği alınması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ