Başarı için önce sağlık!

Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı uzmanları, çocukların başarılı bir eğitim dönemi geçirebilmeleri için sağlıklı bir başlangıç yapmaları gerektiğini vurguluyor.

Yaz tatilinden sonra okula yeni başlayan çocukların sağlıklı bir okul dönemi geçirmesi, derslerindeki başarısı ve ailelerin fark edemeyeceği hastalıkların erken tanısı için okul öncesi sağlık kontrolleri büyük önem taşıyor.

İşitme ve görme sorunları başta olmak üzere, diş sağlığında sorunlar bağışıklık sisteminin zayıf olması, daha önce tespit edilmemiş rahatsızlıklar çocukların okuldaki başarısını doğrudan etkilemektedir.

Okula başlamadan sağlık kontrolü önemli

“Okul başarısı için ilk şart sağlık!” diyen Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı uzmanları, okula başlamadan işitme ve görme muayenelerinin öncelikli olduğunu söylüyor. Görme veya duymada sıkıntı yaşayan çocuklar derslerine odaklanmada sıkıntılar yaşayabilir. Tarama testleri ile saptanabilen rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavisi çocukların yaşam kalitelerini ve başarılarını artırabilir.

Çocuk yaşta kazandırılması gereken bir diğer alışkanlığın da düzenli diş bakımı olduğunun altını çizen hastanenin çocuk hastalıkları ekibi şunları kaydetti; çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar, ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Bu sebeple diş bakımı da atlanmaması gereken kontrollerden biridir.

Çocukluk çağının, sağlık konusunda en hassas dönem olduğunu söyleyen Medistate Kavacık Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı uzmanları, gelecekte oluşabilecek hastalıkların uygun tarama ve tanı yöntemleri ile bu çağda önlenebileceğini belirtiyor. Check up programlarından sonra düzenli aralıklarla yapılması gereken büyüme takibinin çok yakından izlenmesi ve anormal durumların erkenden tespit edilerek kalıcı etki bırakmadan tedavi edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Aşı kontrolünün önemi büyük

Okulla birlikte sosyalleşen çocukların hastalıklardan korunması için önemli araçlardan biri de aşılardır. Bu amaçla 4-6 yaş arasında karma, KKK (kabakulak, kızamık, kızamıkçık) ve suçiçeği aşılarının yapılması önerilmektedir. Koruyucu aşıların eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı beslenme ve uyku düzeni

Sağlıklı bir bedenin ilk şartlarından biri de düzenli ve kaliteli bir uykuyla beraber sağlıklı bir beslenme düzenidir. Özellikle çocukların büyüme ve gelişimlerinin hızlandığı, öğrenmenin daha kolay olduğu okul çağı döneminde beslenmenin önemi artmaktadır. Bol sebze, meyve, protein, süt ve süt ürünleri alınmasına, fast food tarzı gıdaları tüketmemesine dikkat edilmelidir. Okula gitmeden önce kahvaltı yaptırılmalı, beslenme çantalarının da dengeli ve besleyici olmasına özen gösterilmelidir.

Sonraki Haber

Umut dolu proje!

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ