“Barbie İle Oynayan Babalar”

Her kız çocuğunun içindeki sınırsız potansiyele ilham vermeye ve bu ilhamı besleyerek büyütmeye odaklanan Barbie, ‘Barbie İle Her Şey Mümkün’ kampanyasını yeni bir ifadeyle lanse etti. 20 Ocak’ta ABD’de başlayan kampanya, 13 Şubat’tan itibaren Türkiye’de de lanse ediliyor. Barbie ile oynayan gerçek babaları ve kızlarını konu alan yeni kampanya filmi, 90 saniyelik bir çevrimiçi film ve üç adet 30’ar saniyelik bölümden oluşuyor.

“Barbie İle Oynayan Babalar” kampanyasında, “Onun hayal dünyasında birlikte geçirdiğiniz her an, gerçek hayatına kattığınız değer demek.” mesajıyla, babaların, kız çocuklarının hayali oyununa katılmalarının, onların gerçek yaşamdaki sosyal, entelektüel ve duygusal gelişimlerine katkı sağladığı vurgulanıyor.

Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Linda Nielsen’in 15 yıllık araştırmasından yola çıkan kampanya,  babaların kız çocuklarıyla birlikte oyuna dahil olmasını teşvik ediyor. Zira araştırmaya göre; çocukluklarının erken dönemlerinden itibaren babalarıyla sevecen, iletişimsel ve destekleyici ilişkilere sahip kız çocukları, büyüdüklerinde özgüvenleri yüksek, sağlıklı seçimler yapabilen bireyler oluyor.

Barbie Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı Lisa McKnight, kampanya ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Baba-kız ilişkisini Barbie ile oynamak üzerinden vurgulamak, hayal gücünün ve yaratıcılığın bir kızın kendini keşfetme yolculuğundaki önemini ifade ediyor.”

Kampanyayla beraber, 18 yaşın altında kızı olan 500 Türk babasının katılımı ile bir de anket gerçekleştirildi. Anket çalışması, sadece küçük bir kızı olan babaların bileceği ilk 20 şeyin neler olduğunu ortaya koydu. Buna göre, kız çocuklarıyla oyun oynayan babalar; oyuncak bebeklerle nasıl oynanacağı, simlerin her yere bulaşabileceği, renk koordinasyonunun önemi, nasıl saç örülebileceği ve mükemmel bir topuzun nasıl toplanabileceğini; ayrıca kızların da futbol oynadığını, evdeki eşyalardan hangilerinin bir popstar mikrofonu olabileceğini ve uzun saçtan sakızın nasıl çıkarılabileceğini biliyor.

Youtube’ta sadece 2 haftada toplamda 1 milyonun üzerinde izlenen “Barbie İle Oynayan Babalar” kampanya filmi, Türkiye’de internette ve sosyal medyada yer bulacak.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ