BigChefs ve Koruncuk Vakfı bir araya geldi!

BigChefs, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çocuklarla bir araya geldi.

 

BigChefs, Koruncuk Vakfı’yla el ele verdi ve yerel üretim yapan çiftçilerle çocukları buluşturdu. Vakıf himayesindeki çocuklar, Düzce’nin Gümüşova ilçesindeki Soğuksu Köyü’nde BigChefs’in Toprağın Kadınlarından Sofralara projesi için üretim yapan Filiz Aynacı’yı ziyaret ettiler. Tarıma dair bilgiler verilen çocuklar sonrasında kendi elleriyle dalından meyve sebze toplayıp yöreye has bitkilerle tanıştı. Sofralara gelen meyve ve sebzelerin, tohumun toprağa düşme aşamasından toplanmasına kadar geçen süreci detaylarıyla, örnekleri görerek öğrenen çocuklar hayatları boyunca onlara ilham olacak bilgilerle köyden ayrıldılar.

Ürünlerin kendi hikayeleri

Tamgün boyunca, yerelde üretim yapan Filiz Aynacı tarafından ağırlanan çocuklara toprağın kıymeti, detaylar ve örneklerle anlatıldı. Topraktan alınan her bir ürüne aslında ne kadar emek verildiği, ne kadar uzun bir yoldan geçerek sofralara geldiği detaylarıyla anlatıldı. Gerçek köy hayatını yerinde gören çocuklar ekim, dikim ve üretim süreçlerini, canlı olarak yerinde gördüler ve topraktan alınan hasatların hikayesine şahit oldular.

Çocuklara destek

Bu sene 40’ıncı yılını kutlayan Koruncuk Vakfı, hakları risk altında çocukları korumak, onların karşılaşabileceği olumsuz sosyal etkileri en aza indirmek için çalışıyor. Bu amaçla önleyici, koruyucu ve iyileştirici çalışmalar yürüten vakıf ayrıca ihtiyacı olan çocukları Koruncukköy Bolluca’da, aile yapısına en yakın sistem içerisinde bakımını sağlıyor. Bu sayede hayatlarını en iyi şekilde sürdürmeleri için destek oldukları çocukların topluma faydalı bireyler olarak, sevgi içerisinde büyümelerini amaçlıyor. İsteyenler koruncuk.org adresinden vakfa bağışta bulunabiliyorlar.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ